Drošība un aizsardzība

Drošības un aizsardzības jomā Latvijai un Čehijai  ir cieša sadarbība. Tā aizsākās jau pirms neatkarīgo valstu izveides, kad Pirmā pasaules kara laikā latvieši sazinājās ar Čehoslovākijas leģionu Sibīrijā, kas palīdzēja viņiem organizēt pirmās divīzijas. Sadarbība sekmīgi attīstījās starpkaru periodā. Latviešu virsnieki mācījās Čehoslovākijas militārajās skolās. 1927. gadā Latvija iegādājās Čehoslovākijā ražotās militārās izlūkošanas lidmašīnas „Letov Š-16”.

Mūsdienās Latvija un Čehija ir cieši partneri un sabiedrotie NATO. Kopš 2018. gada Čehija piedalās NATO paplašinātās klātbūtnes daudznacionālajā kaujas grupā Latvijā. Čehija arī sniedz būtisku ieguldījumu reģionālās drošības stiprināšanā, atbalstot NATO patrulēšanas misiju gaisa telpā virs Baltijas valstīm.

Latviešu kontakti ar Čehoslovākijas leģionāriem

Čehoslovākijas leģionāru Sibīrijā 1918. gada 2. novembra vēstule Krievijas armijas militārajam virspavēlniekam par latviešu karavīru bataljona pievienošanos Čehoslovākijas leģionam.

Luboša Šveca privātais arhīvs.

Lāčplēša Kara ordeņa pasniegšanas ceremonija Čehoslovākijas virsniekiem Latvijas konsulātā Prāgā

1924. gada 14. jūlijs.

Foto: Jans F. Langhans. Avots: Latvijas Nacionālais arhīvs.

Lidmašīna „Letov Š-16”

Latvijas armijas Aviācijas pulka no Čehoslovākijas iepirktā lidmašīna „Letov Š-16” ar lidotāju Terziju 1929. gadā.

Foto: uzņemšanas vieta un autors nav zināms. Avots: Latvijas Nacionālais arhīvs.

Latvijas un Čehijas Gaisa spēku tikšanās

1998. gads.

Pāvela Štolla privātais arhīvs.

Latvijas un Čehijas parlamentārieši spriež par drošību

Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijas vizīte Čehijā 2019. gada septembrī. Tikšanās Čehijas parlamentā un valdībā, Časlavas gaisa spēku bāzes apmeklējums.

Foto: Latvijas vēstniecība Čehijā.

Čehija — viena no NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupas Latvijā dalībvalstīm

Čehijas armija kopš 2018. gada kopā ar deviņām citām valstīm piedalās NATO paplašinātās klātbūtnes daudznacionālajā kaujas grupā Latvijā. Tās mērķis ir stiprināt aizsardzības un atturēšanas spējas Alianses austrumos. Čehija rotācijas kārtībā uz Latviju sūta savus bruņotos spēkus un tehniku. Sabiedroto spēki ikdienā piedalās kopīgās starptautiskās un vietējās militārajās mācībās kopā ar Latvijas bruņotajiem spēkiem, tādējādi veicinot savstarpējo savietojamību.

Foto: Čehijas Aizsardzības ministrija.

Latvija pateicas Čehijas karavīriem

Latvijas un Lietuvas vēstniecības sveic Čehijas karavīrus ar atgriešanos no dienesta NATO kaujas grupā Latvijā un Lietuvā.

2020. gada 21. februāris.

Foto: Latvijas vēstniecība Čehijā.